Zlot1 2019

Aktualności

Erasmus +

11 LISTOPADA -Święto Niepodległości

(patrz fotokronika)

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka, wiążąca się z jednym z najbardziej przełomowych wydarzeń w najnowszych  dziejach naszej historii. Wówczas to, pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna odzyskała wolność.  Aby przypomnieć sobie o tamtejszych wydarzeniach oraz o nadziejach związanych z odradzaniem się wolnej Polski klasa IB, wraz ze swoją wychowawczynią prof.  Zofią Kulczykowską,  przygotowała pokaz filmowy i wystawę poświęcone 94 rocznicy odzyskania niepodległości.

 Pierwszy z filmów  ukazywał kolejne dni, w których podejmowano najważniejsze decyzje zmierzające do odzyskania Polski niepodległej i suwerennej, równocześnie tworząc  pierwszy rząd Polski. Drugi zaś, przygotowany przez uczennicę klasy IB Dominikę Karwowską, przedstawiał  na tle piosenki Marka Grechuty  pt."Ojczyzna", najważniejsze wydarzenia naszej historii, poczynając  od obrazu Polski silnej i niezwyciężonej, przez upadek Państwa Polskiego w XVIII w., próby odzyskania wolności w XIX w., aż po obrazy współczesnej  wolnej  już Polski. Wszystko to dopełniała wystawa, prezentująca  w bardziej szczegółowy sposób  treści, z którymi młodzież zapoznała się  wcześniej na pokazanych filmach.  Pomysłodawczynią i  koordynatorką całego przedsięwzięcia była Aleksandra Patykowska.


Należy pamiętać, że ojczyzna to nie tylko miejsce urodzenia. Nas, Polaków łączy niezwykła historia. Pomimo wszelkich prób odebrania nam państwa powinniśmy być dumni z przodków, wielkich patriotów, którzy ryzykowali bądź oddawali swoje życie, aby Polska istniała, a kolejne pokolenia mogły cieszyć się życiem w wolnej ojczyźnie.


„Gdy pytasz mnie czym Ojczyzna jest odpowiem:
czyś chociaż raz chodził po rynku w Krakowie,
czyś widział Wawel, komnaty, krużganki,
miejsca gdzie przeszłość dodaje Ci sił.”
    

Tekst: Milena Wicka